Przewodnik

Linki-obrazki

Misje
I. Więzi przyjaźni
Spotykasz po latach kogoś, kto dawniej był ci bliski. Wplątuje cię on w jakąś historię, która nie dość, że z czasem się komplikuje, to w dodatku budzi w tobie wątpliwości co do intencji przyjaciela.

II. Linia frontu
Kerończy natarli na Prowincję Demarską. Oblegany jest sam Demar. Jedni ludzie stają do walki, inni uciekają ze spalonej ziemi. Napastnicy, obrońcy i cywile. Po której stronie staniesz?

Opcjonalnie: Udział w buncie niewolników w Wirginii bądź inne miejsca walk.

III. Rekonwalescencja
W nie najlepszej kondycji trafiasz do wioski lub klasztoru. Wydaje ci się, że trafiłeś w dobre ręce i że wkrótce będziesz mógł opuścić to miejsce. Okazuje się jednak, że z pozoru życzliwi i uprzejmi ludzie skrywają przed tobą jakąś tajemnicę.

IV. Zabij bestię
Coś napada, nęka mieszkańców. Zawierasz umowę z wójtem - dostarczysz głowę bestii za określoną cenę. Okazuje się jednak, że stworzenie nie działa bez powodu - jest w jakiś sposób prowokowane przez mieszkańców.

Opcjonalnie: Bestia jest wrażliwa na hałas z karczmy albo ludzie naruszyli w jakiś sposób jej rewir (weszli na jej teren, zajęli leże ze względu na drogie surowce itp.)

V. Nielegalne walki
Dochodzą cię słuchy o nielegalnych walkach prowadzonych w okolicy. Położysz im kres czy może postanowisz wziąć w nich udział dla własnego zysku? Pieniądze nie leżą na ulicy.

VI. Zlecone zabójstwo
Dochodzi do zamachu, w wyniku którego ginie ktoś ważny. Podejmujesz się odnalezienia zabójcy – albo jego zleceniodawcy. Od ciebie zależy, czy dojdzie do aresztowania winnych, czy pomożesz im uniknąć kary.

VII. Egzekucja
W mieście lub wiosce szykuje się egzekucja. Znasz sprawcę albo sam doprowadziłeś do jego schwytania. Realizacja wyroku coraz bliżej.

Opcjonalnie: Z czasem nabierasz wątpliwości, czy skazaniec faktycznie jest winny i chcesz go uwolnić lub dochodzą cię pogłoski, że ktoś może chcieć uwolnić kryminalistę.

zamknij
Spis kodów
Spis opowiadań
Baśń o wolności: Preludium (autor: Nefryt) Gdy demon odzyskuje człowieczeństwo, przypomina sobie jak być człowiekiem.(autor: Zombbiszon) Nikt nie zna prawdziwego bólu do czasu aż nie straci kogoś bliskiego sercu. (autor: Zombbiszon) Wendigo i Driada (autor: Zombbiszon) Domek, zupa, sukkub i historia (autor: Zombbiszon) Sen i niespodzianki (autor: Zombbiszon) Boląca strata i niepokojący gość! (autor: Zombbiszon) Cienie i nowy przyjaciel (autor: Zombbiszon) Kruki (autor: Zombbiszon) Cienie i Starsze Dusze (autor: Zombbiszon) Zło Kor'hu Dull (autor: Zombbiszon) Złodziej Twarzy i Koszmar (autor: Zombbiszon) Królewiec (autor: Zombbiszon) Przed świtem (autor: Nefryt) Król Żebraków i nowe drzwi (autor: Zombbiszon) Akceptacja (autor: Zombbiszon) Nostalgia (autor: Nefryt) Nowa droga i niespodziewane wyznanie? (autor: Zombbiszon) Biały i zielony daje czerwony! (autor: Zombbiszon) Nowe wyzwania w nowym życiu (autor: Zombbiszon) Krąg tajemnic (autor: Zombbiszon) Jack (autor: Zombbiszon) Czasami to mrok daje najwięcej światła (autor: Zombbiszon) Trzy sceny o szpiegowaniu (autor: Nefryt) Morze bólu. Promyk nadziei ... (autor: Zombbiszon) Sól (autor: Olżunia) Dyjanna Muirne: Miecz może być dowodem wszystkiego (autor: Zorana) Uszatek i Kwiatek na tropie przygody: Przypadłość parszywej gospody (autor: Paeonia i Szept) Gdy gasną świece (autor: Zombbiszon) ... Najjaśniej płoną gwiazdy nadziei. (autor: Zombbiszon) Elias cz. 1 (autor: Zombbiszon) Elias cz. 2 (autor: Zombbiszon) Historia (autor: Zombbiszon)
zamknij

Chat

UWAGA | WARNING | ACHTUNG | POZOR | 注意 | 注意 | لاحظ | σημείωση
W Wieściach prezentowanych poniżej mogą pojawić się treści erotyczne, przemoc, krew, przemoc, chędożenie, osocze, pośladki oraz śladowe ilości orzechów arachidowych. Dzieci uprasza się o kliknięcie w krzyżyk w prawym górnym rogu strony w celu zachowania psychicznego dziewictwa.

Pogoda

Promienie słońca leniwie osuszały pozostałe po nocnej burzy kałuże. Większość mieszkańców wioski zebrało się wokół zgliszczy spalonej doszczętnie chaty. Kilkoro dzieci przebiegło między nogami dorosłych, śmiejąc się i wołając radośnie swoje imiona. Cieszyły się, że nastały już upalne dni, kiedy mogły wybiegać na zewnątrz, gdzie łatwiej im było znaleźć zabawy niż w ponurych wnętrzach chat.
Gdzieś w pobliżu jedna z kobiet usiadła ciężko na ziemi, ukryła twarz w dłoniach, nie chcąc by pozostali ludzie z wioski widzieli jej łzy. Podczas nocnej burzy straciła cały swój dobytek. Pozostałe, niespalone deski leżały w nieładzie na przyprószonej popiołem ziemi. Nie dawały chwili zapomnienia, wciąż przypominały. Kobieta nadal miała w myślach huk grzmotów i syk jęzorów ognia, które w porę nieposkromione zachłannie pochłonęły cały dom. Piorun trafił w pobliskie drzewo, z którego płomienie łatwo przeszły na drewniane ściany chaty. Kobieta spojrzała w niebo, zaciskając usta w cienką kreskę. Czym zawiniła? Dlaczego to na niej odbił się gniew bogów?
Zerknęła w stronę pobliskiego lasu. Mąż nadal nie wracał z polowania, na które wyruszył już kilka dni temu. W sercu zagnieździło się już ziarenko niepokoju, które uparcie powtarzało, że wybudzone z głębokiego snu dzikie stworzenia, uparcie szukając pożywienia, nie gardzą nawet ludzkim mięsem. Zmarszczyła brwi, otarła zbierające się łzy. Do jej uszu doleciało wołanie jej synka. Wstała, wiedząc, że czas znowu obejrzeć poparzoną rączkę dziecka. Spojrzała ostatni raz w niebo. Czas wracać do pracy.
Zapowiadał się piękny, słoneczny dzień.
  • W Keronii temperatury utrzymują się w granicy 25 stopni Celsjusza. Na całym obszarze kraju jest duże zagrożenie gwałtownymi burzami.
  • Na Pustyni Lavay panuje coraz większy upał, w Demarze miejski zgiełk i zaduch nie pozwala na dłuższe przebywanie poza chłodnymi murami budynków.
  • W prowincji quingheńskiej obniżył się poziom rzek co zwiastuje nieuchronną suszę. 
  • Temperatura morza przy północnych wybrzeżach Keronii w najcieplejszym miejscu ma 20 stopni. W najbliższym czasie nie powinny pojawiać się sztormy.
  • W Górach Mgieł śnieg się roztopił, pozostał tylko na wysokich szczytach.
  • Na Wielkiej Pustyni Wirgińskiej coraz częściej pojawiają się burze piaskowe, z których pył dociera aż nad stolicę kraju. Na terenach wokół Devealanu panują susze, wszechobecny kurz wywołuje kaszel u wrażliwszych osób.
  • Na Wirgińskim Bucie zasiane rośliny pokazują swoje pierwsze kiełki i zielone liście.
  • Na Quinghenie trwa pora sucha. Upały i brak opadów wysuszają rzeki, przez co w wielu miejscach brakuje wody.
  • Na Wedze temperatura wynosi około 28 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu pojawia się przelotny deszcz.
  • Na najbardziej wysuniętych na południe brzegach Kresów Północnych stopił się śnieg, porasta je rzadka trawa.

Informacje
Halo, tu świat

Plotki z dalekiej północy
Z Państwa Nordów dochodzą niepokojące wieści. Żeglarze donoszą, jakoby jarlowie kilku klanów zawarli pakt i zamierzali nie tyle złupić leżące na północ od Keronii wyspy, ile zająć jedną z nich. Czy należy dawać wiarę portowej plotce, a raczej kilku jej wersjom, w dodatku niespójnym i opowiadanym przez świętujących szczęśliwy powrót żeglarzy? Czy wywiad królowej Szafiry potraktuje te pogłoski poważnie i potwierdzi je lub im zaprzeczy? Tego na razie nie wiemy.

Halo, tu Keronia

Nord Kerończykowi wilkiem?
Kulty nordyckich bóstw nie cieszą się w Keronii dużą popularnością - ciężko odnaleźć gdziekolwiek świątynię, czy choćby ołtarzyk przedstawiciela tamtejszego panteonu. Jedynym wyjątkiem zdaje się być Ulryk, bóg wojny, zwany także Białym Wilkiem. Zakon rycerski służący temu bóstwu posiada dwie swoje komandorie na północy - w mieście Vestby, nieopodal Sevilli oraz w Makowej Dolinie. Ołtarze i niewielkie świątynie ku czci Ulryka można odnaleźć głównie na północy kraju, choć głoszący jego nauki kapłani działają również w prowincji Demarskiej, Wirginii, a niektórzy dotarli aż do dalekiej Quingheny. Kapłani rodzimych bóstw potępiają ten kult, nazywając go sektą, lecz nie przeszkadza to szlachcicom wysyłać do komandorii w Makowej Dolinie swych latorośli - prócz głoszenia nauk Wilczy Bracia szkolą się bowiem we władaniu bronią, a po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (tj. datku na rzecz Zakonu) chętnie dzielą się tą wiedzą z nowicjuszami. Zakon Białego Wilka ma charakter apolityczny, jego członkowie stronią od wtrącania się w sprawy Keronii oraz Wirginii, a wychowankowie wojowników z północy walczą po obu stronach. Ostatnio coraz więcej słyszy się jednak o wyprawach drużyn zbrojnych w okolice Pogranicza, krążą także niepotwierdzone plotki o tym, że komandor z Makowej Doliny, rodowity Kerończyk, sympatyzuje z Ruchem Oporu, a nawet go wspomaga. Niepokoi też fakt wzmocnienia obydwu północnych garnizonów i coraz częściej widywane na traktach grupy zbrojnych, noszących tarcze z łbem białego wilka - symbolem Zakonu.

Potwór z Vestby
Miasto Vestby i okoliczne wsie borykają się od kilku tygodni z nie lada problemem! Ludzie, którzy wyruszają do lasu, lub podróżują mniej uczęszczanymi ścieżkami często nie docierają do celu, ani nie wracają. Straż miejska jest bezradna, do tej pory nie udało się ustalić, kto lub co jest powodem masowych zniknięć lokalnej ludności. Ślady na kilku znalezionych w lesie ciałach sugerują, że nie jest to robota rzezimieszków, ani żadnego dzikiego zwierzęcia. Śledztwo jest w toku, okolicę patrolują także Rycerze Białego Wilka z komandorii zakonnej w Vestby. Wśród mieszkańców krążą plotki o potworach, wzrosła sprzedaż czosnku, osikowych kołków i amuletów, odganiających wszelkie zło. Reporterom WPT udało się także dotrzeć do mężczyzny, który twierdził, że przeżył spotkanie z morderczą bestią - wedle jego słów był to przypominający człowieka stwór, okrutnie zniekształcony, a z jego ciała miały rzekomo wyrastać ciernie i macki. Ciężko jednak stwierdzić, czy to nie gadanie zwykłego tawernianego opoja, jakich na tym świecie wielu.

Truskawki!
W niemal całej Keronii trwa sezon na truskawki. Co prawda owoce te można było kupić na kerońskich targach już wcześniej, ale były to truskawki z Wirginii - droższe, nie tak świeże i dostępne jedynie na południu kraju. Teraz pola obrodziły i owoce można dostać niemal wszędzie, słodkie i soczyste. [Tutaj powinna pojawić się informacja, że trzeba uważać, by nie odchorować przejedzenia, ale Redakcja byłaby bandą hipokrytów, bo musiałaby oddać do druku tak zakończony artykuł spisany na poplamionym truskawkami papierze. Napiszemy więc tylko, że baczyć należy na pazernych łasuchów i stada muszek owocówek.]

Sevilla zaatakowana!
W mieście na wybrzeżu, w portowej Sevilli, pojawiła się plaga szczurów. Od kilku tygodni ulice nękane są ogoniastymi zwierzętami, a magazyny i piwnice pełne są uszkodzonych worków i zmarnowanych zapasów. Ludność obawia się nie tylko o żywność, ale i o swoje zdrowie; ugryzione przez szczury osoby zapadają na wysoką gorączkę, targają nimi dreszcze i oblewają poty. Złośliwi mówią, że Sevilla doczekała się w końcu kary za to, że nie potrafi utrzymać porządku na ulicach, a w zaułkach zalegają śmieci. 

Umarłe jezioro
Rybacy z jeziora Onns zauważyli niepokojące zjawisko. Co kilka dni obniża się poziom wody; zaczyna wyłaniać się mulaste dno, zatopione łódki z dziurawymi dnami i nawet kilka obgryzionych przez ryby kości nieszczęśników, którzy nie mieli ani grama szczęścia. 
Wioskowi i rybacy żyjący z tego, co złowią w jeziorze, a przyparci do muru i zmartwieni całą sytuacją winnych uznają Teruków, którzy żyją nad rzeką łączącą Onns z zatoką. 19 cze, 21:48

Kupalnocka u plemion
Zachodnie plemię Wiewiórek, podczas najbliższej pełni, świętować będzie kupalnockę. W najkrótszą noc w roku plemię czcić będzie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. W czasie tej magicznej nocy rozpalać będą ogniska pachnące ziołami. Trwać będą radosne zabawy, wróżby i tańce. Dziewczęta puszczać będą w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami.

Ploteczki Szurniętej Dzieweczki

*Zarzecze spustoszone! Tajemnicza zaraza? Zakazany rytuał? Cokolwiek by to nie było, wioska jest wymarła! Wejście na własną odpowiedzialność!

*Mroczny elf, pewien rudzielec i elfka widziani razem w lesie. Trójkąt miłosny?

*Grupa teatralna „Purpurowa Rękawiczka” szykuje się do tournée po Keronii! Ciekawe czym tym razem zaskoczą widzów?

*Ceny działek w Devealanie drastycznie spadają. Skąd taki spadek? Nie wiadomo.

*Aed i Elias na wspólnym kacu? Widziano ich razem w okolicach kamiennego kręgu. Świadek twierdzi, że dziwnie się zachowywali!  

*Dziwne zachowanie nietypowego wendigo! Widziano jak razem z niejakim Aedem kręcili się wokół kręgu. Wcześniej jednak została zmasakrowana grupa pielgrzymów, którzy przechodzili obok kręgu. Na miejscu strażnicy znaleźli ślady krwawej walki. Ciał nie odnaleziono. Natomiast wendigo oraz prawdopodobni jego wspólnik, Aed zniknęli bez śladu. Winni czy może znaleźli się w złym miejscu o złym czasie?

*Po wielkim zawodzie miłosnym, jaki Lambertowi Markwardtowi sprawiła niejaka Inge de Kleid, pochodzący z Salzeburga szlachcic ciągle szuka swej drugiej połówki. Ciężko jest jednak od razu stwierdzić, czy to ta jedyna, warto spędzić z nią choćby dzień, a później noc… Dzięki tej metodzie baron Markwardt nie będzie mógł narzekać na brak wnuków! Ponoć stary Henryk wyrywa sobie z głowy resztki siwych włosów, słysząc kolejne plotki o bękartach swego syna.

*Kobiety coraz częściej łapią za broń i idą walczyć na równi z mężczyznami, nadal jednak rzadko się zdarza, by to przedstawicielka płci pięknej dowodziła… a tu patrzcie! Solveig Ostergaard, nieustraszona wojowniczka pochodząca z Północnych Kresów prowadzi watahę Wilczych Braci, zakutych w stal po zęby rycerzy. Ciekawe, ile młodych Keronijek zainspiruje swym przykładem?

*Jaki sekret kryje cech alchemików z Królewca? Jego Mistrz stąpa po tym padole zdecydowanie dłużej, niż normalny człowiek mógłby. Nekromancja? Odmładzające dekokty? Czarna magia? Jest to z pewnością jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic w Keronii!

*Podobno Aedowi udało się namówić Heianę, żeby adoptowała jednego z jego kotów… a raczej kotkę z miotem małych, puchatych kłębuszków. Czyżby uzdrowicielka nosiła się z zamiarem zostania starą panną i pójścia w ślady elfiaka, tudzież dorobienia się własnego kociego stada? Darrus, spiesz się, bo niedługo może być za późno.

Zielnik

Jasnota purpurowa


Części używane w zielarstwie: łodygi, liście i kwiaty
Działanie:  Jasnota purpurowa działa przeczyszczająco, napotnie i moczopędnie, co znacznie ułatwia pozbycie się trucizn z ciała. Pomaga przy nadciśnieniu i migrenach. Jest bardzo pomocna przy leczeniu bólu kręgosłupa. Hamuje skurcze mięśni gładkich, działa na nieżyty górnych dróg oddechowych. Jasnota purpurowa zawiera dużo witaminy C, pomaga także w trawieniu. Roślina ta pomaga w problemach ze stresem. Hamuje stany zapalne, dlatego jej liście można stosować jako okłady na drobne zranienia. Jasnota ściąga rozszerzone pory skóry i wygładza zmarszczki.
Okres zbierania: Jasnota purpurowa najczęściej rośnie w rumowiskach, przydrożach, zaroślach
 i rowach na gliniastej i żyznej glebie. Można ją zbierać przez prawie cały  rok. Roślina ta najintensywniej kwitnie od marca do października.
Imiennik

Finarthil - imię, jakim ochrzciła Darrusa elfia matka, używane tylko przez długowieczną rasę. Pochodzi od dwóch słów z języka elfów: fir i arthi, oznaczających wytrwałość i kamień. W wolnym tłumaczeniu można to przełożyć na: wytrwałość kamienia lub cierpliwość głazu. Gdyby imię to przełożyć na język długouchych Wysokiego Rodu, można by je odczytać jako szlachetny kamień. Podobne jest do kerońskiego imienia Firthail, popularnego na zachodzie kraju, oznaczającego kamieniste ziemie.Czy wiedziałeś, że...
- … golem może mówić ludzkim głosem? Są na to dwa sposoby - znaleźć dobrego alchemika, albo gorszego alchemika i brzuchomówcę.
 - … opuchliznę po kompromitującym policzku najszybciej usunie okład z zimnego mięsa? Mag Iwo do niedawna też nie wiedział.
 - … krew z ubrania najlepiej usuwa się zimną wodą z dodatkiem ługowego mydła? Porada szczególnie cenna dla łotrów, szpiegów i zabójców.
 - … częste mycie skraca życie? Przekonał się o tym pewien czyścioch, znaleziony przez straż miejską po utopieniu się w kąpieli.
 - … dobrym sposobem na przeżycie letnich upałów jest rzucenie na siebie klątwy wychłodzenia lub poproszenie o to jakoś mało przyjaźnie nastawionego maga? 
 - ...skrzydlaci, tak jak demony, mogą podróżować przez Zasłonę, lecz w przeciwieństwie do demonów nie wykorzystują cudzych ciał w naszym wymiarze, gdyż mają własne?
 -  ...1 łut to 10 gram, a 1 garniec to 4 litry, a 1 staja to 1 km?
 -  ...pierwsza sesja na blogu powstała 9 czerwca, cztery lata temu, po godzinie osiemnastej?
- …Wróżka Pierdziuszka miała wiele wcieleń i nigdy nie była tylko jedną osobą?
- ...pierwsza gazetka WPT została wydana czternastego listopada, równe cztery lata temu i do dziś powstało aż trzydzieści sześć numerów?
- ...mamy spisanych aż siedem języków i dialektów, a najbardziej obszerny jest wigriński?
- ...pierwszym opublikowanym opowiadaniem, według listy, było “Kiedyś mi przyjdzie za to wszystko zapłacić” Iskry?
- ...mamy aż dwanaście tytułów w języku elfów?
- ...na blogu istnieje, łącznie, aż dziewięć elfów i półelfów i aż siedmiu magów, a tylko po dwóch najemników, szpiegów i zabójców?
- posiadamy na blogu listę ciekawostek i praw Murphy’ego?
- ...na blogu mamy dziewięć głównych ras i kilka pomniejszych?


Ogłoszenia parafialne

 - Straż miejska w Salzeburgu rekrutuje! Jeśli zawsze marzyłeś o obijaniu zakazanych mord i chodzeniu do karczmy w godzinach pracy to robota dla Ciebie! Zapewniamy wyposażenie i kwaterunek. Oferujemy stabilne zatrudnienie, żołd i ubezpieczenie dla rodziny w razie śmierci.
- Cech Alchemików z Królewca poszukuje chętnych do testów nowego dekoktu odmładzającego. Zapewniona opieka profesjonalnego medyka i piastunki do dzieci, gdyby efekty okazały się nazbyt satysfakcjonujące.
- Pilne! Sprzedam kolekcję starych medalionów, lutnię, której nie da się nastroić, rzucający obelgami nóż do rzucania i inne artefakty - mag Iwo.
 - Kuj żelazo, póki gorące! Z racji zbliżającego się turnieju w Demarze, w Królewieckiej kuźni Rosenfeldów zniżki na gotowe elementy zbroi oraz ewentualne naprawy. 
- Przyjmę na termin - Tkaczka Zakonu.
- Poszukuję mieszkania do wynajęcia na terenie Królewca, taniego i przyjaznego kotom. Zwierzaki przestały mieścić się w kanciapie - najemnik.
- Szukam pomocnika! Praca w karczmie, miła atmosfera, godziwa płaca - krasnolud.
- Oddam w dobre ręce złośliwą kozę; nie daje mleka, zjada za to warzywa na grządkach.
- Wynajmę zdolnego maga, który powstrzyma nieumarłych na cmentarzu; poprzednicy nie dali rady.
- Wyprawa na Q! Zbieram chętnych - pirat.
- Ktokolwiek widział hasającego po cmentarzach nekromantę, proszony jest o kontakt - strażnicy.
- Sprzedam kolorowe barwniki! Dorzucę też kilka zabarwionych nici - niewiasta.
- Poszukuję najemników! Wyprawa w krasnoludzkie tunele.
______________________________________________________
Dziękuję wszystkim osobom, które dodały coś do tego numeru gazetki!

2 komentarze:

Zorana pisze...

Uzupełnię słowa Isleen:
Dziękujemy autorom nie tylko tego, ale i wszystkich dotychczasowych numerów gazetki. Kończymy redagowanie na 36 numerze. Przeżyliśmy razem wiele przygód, i tych przynoszących radość, i tych nieprzyjemnych. Mam nadzieję, że wszyscy nauczyliśmy się czegoś podczas tych wspólnych chwil pisarskiego szaleństwa - nie tylko kreatywności, ale i odpowiedzialności, empatii i współpracy. Kosztowało nas to wiele czasu i chęci, więc doceńmy to i nie pozwalajmy na to, by niemiłe wspomnienia przesłoniły satysfakcję i radość z pisania. Ave!

AnneU pisze...

Zacznę od tego, że jest mi przykro, że załapałam się tylko na jeden numer WPT, ale widząc aktywność swoją i innych na blogu - rozumiem. Każdy ma coś i nie tylko Keronią człowiek żyje.
Cóż, cieszę się bardzo, że udało mi się coś dorzucić choć raz :D
Cały numer oceniam bardzo pozytywnie, ładnie imituje prawdziwą gazetkę.

Prawa autorskie

© Zastrzegamy sobie prawa autorskie do umieszczanych na blogu tekstów, wymyślonego na jego potrzeby świata oraz postaci.
Nie rościmy sobie natomiast praw autorskich do tych artów, które nie są naszego autorstwa.

Szukaj

˅ ^
+ postacie
Rinne Lasair